Ugrás a tartalomhoz

magyar színjátszólepke

Adatok

Magyar név: magyar színjátszólepke

Latin név: Apatura metis

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: igen

Természetvédelmi érték: 100 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: Bern II.

Irányelvek: Élőhelyvédelmi Irányelv IV.

További információk

Tarkalepkefélék családja (Nymphalidae)
 
 
Magyar színjátszólepke (Apatura metis, Syn.: Apatura ilia var. metis; Apatura ilia ab. metis)
A szárnyfesztávolsága 45-55 mm. Elülső szárnya csúcs irányában megnyúlt, a csúcs kihegyesedő és kissé ferdén lemetszett. Hátulsó szárnya a belső szöglet felé megnyúlt. Az elülső szárnyon a cu ér közelében lévő, hátulsóra cu2 és a belső ér között elhelyezkedő kis szemfolt a jellemző. A hátulsó szárnyán a sárga harántsáv nem keskenyedik el a végén, élesen határolt, a sáv az m3 ér mentén erősen kiugrik a szegély felé, a belső szöglet fölött elhelyezkedő szemfolt írisze legfeljebb igen apró pont, vagy az is hiányzik. A szegély mentén végigfutó, sárga sávot alkotó egyes érközi foltok nem nagyok és nem szögletesek, hanem kúp- vagy csepp-alakúak. A fonákon a fehéres-sárga harántsáv nem keskenyeik el, hanem ugyanolyan széles, mint a szárny színén, és a cu2 érnél hirtelen végetér. A szárnyak pikkelyzete gyér, a szárnyak áttetszőek. Hasonló faj: Nagyon hasonlít a kis színjátszólepkére (Apatura ilia), lsd. ott.
Eddig csak Magyarországról és a régi Jugoszlávia területéről ismerjük ahol főként a Duna-menti vizes galéria erdőkben és szigeteken él.
Élőhelyei síkvidéki fűz- és nyárligetek. Hernyójának tápnövénye fűz fajok (Salix spp.), elsősorban a fehér fűz (Salix alba). Imágója (május közepétől) június elejétől július végéig (augusztus végéig) repül, két nemzedékben.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest. 205 pp.
www.macrolepidoptera.hu
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page87a.html
 

Fajok elterjedése

Galéria

Sáv bezárása